GEYİK CANDIR!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GEYİK CANDIR!

AnasayfaKapıAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Operadaki Hayalet (2004)

4 posters
YazarMesaj
Misafir
Misafir

Operadaki Hayalet (2004) Empty
MesajKonu: Operadaki Hayalet (2004)   Operadaki Hayalet (2004) Icon_minitimeÇarş. Haz. 04, 2008 1:44 pm

Operadaki Hayalet (2004) 1233469~The-Phantom-Of-The-Opera-Posters

Ünlü İngiliz besteci Andrew Lloyd Webber'in dünya çapında en popüler müzikal eserlerinden biri olan The Phantom of the Opera (Operadaki Hayalet), ilk defa sahneye konuluşundan 20 yıl sonra yeniden beyazperdeye uyarlandı.
Mayıs 2005 itibari ile film ABD'de 51,268,815 $, uluslararası olarak 103,380,072 $ hasılat ile toplam kazancı 154,648,887 $'a ulaşmıştır. Film ABD'de gösterime girdiği ilk hafta 4,001,890 $ gelir elde etmiştir.

Gaston Leroux'un aynı adlı romanından sahneye uyarlanan Operadaki Hayalet, beyazperdeye de müzikalin yapımcısı ve bestecisi Andrew Lloyd Webber tarafından uyarlandı. Film müziklerinin çoğu, eserin müzikal versiyonun soundtrackinden (Operadaki Hayalet (müzikal 1986) – Andrew Lloyd Webber) alınarak, film oyuncuları tarafından yeniden uyarlandı. Ayrıca film (Webber’in sadece bu film için bestelediği Learn to Be Lonely adlı parça – “En İyi Özgün Şarkı” da dâhil olmak üzere), 77. Oscar Ödüllerine 3 dalda aday gösterildi.

Hikaye

O’nun sesi, masum koro kızı Christine Daaé'yi (Emmy Rossum) öksüz kaldığı günden beri evi bildiği opera binasının gölgelerinin arasından çağırmakta ve Christine’in olağanüstü müzikal yeteneğini eğitmekteydi. Bu gizemli Müzik Meleği’nin, opera binasının mahzeninde yaşayan yüzü çirkin ama müzikal dehası da bir o kadar tartışılmaz olan ve tiyatro binasında çalışanları korkutmasıyla tanınan Operadaki Hayalet/Phantom (Gerard Butler) olduğu gerçeğini ise sadece genç balerinlerin eğitmeni Madame Giry (Miranda Richardson) biliyordu.

Tiyatronun kaprisli baş sopranosu La Carlotta’nın (Minnie Driver), tam da yeni oyunun giysi provaları esnasında; performansının, Hayalet olduğu iddia edilen birileri tarafından sabote edilmesine sinirlenip yapımdan çekilir. Tiyatronun yeni yöneticileri Mösyö André (Simon Callow) ve Mösyö Firmin’in (Ciarán Hinds) de, gizemli bir öğretmenden müzik dersleri aldığı söylenen koro kızı Christine Daaé’yi, Carlotta Guidicelli’nin yerine sahneye çıkarmaktan başka çaresi kalmaz.

Christine’in açılış gecesindeki büyüleyici performansı hem seyircileri, hem de kendisini bu yeni öğrencisini operanın yıldızı yapmaya adayan Hayalet’i etkiler. Ama Hayalet, genç sopranodan etkilenen tek erkek değildir, dolayısıyla Christine kendisini birden tiyatronun varlıklı sahibi – ve çocukluk aşkı – Vicompte Raoul de Chagny (Patrick Wilson) ile flört ederken bulur.

Karizmatik hocası Hayalet’ten etkilenmesine rağmen, Christine ister istemez yakışıklı aşığı Raoul’un çekimine kapılırak kendini bir aşk üçgeninin ortasında bulur. Bir tarafta sesi ruhunu okşayan, romantik, onun sesini eğiten ve basit bir koro kızıyken prima donna olmasını sağlayan Hayalet, bir tarafta yakışıklı, genç, zengin ve çocukluk aşkı Raoul… Fakat bu durum Hayalet’in hiç de hoşuna gitmez; tutkuların, şiddetli kıskançlıkların ve tutkulu aşkın kreşendosunu sahneye taşıyarak ezeli âşıkların geri dönüşü olmayan noktayı geçtiğinin habercisi olur.

En son karga tarafından Perş. Haz. 05, 2008 9:51 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
gibidik
Moderatör
Moderatör
gibidik

MesajKonu: Geri: Operadaki Hayalet (2004)   Operadaki Hayalet (2004) Icon_minitimeÇarş. Haz. 04, 2008 11:12 pm

ya bu film çok görkemli bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam, izlemeyi de çok istemiştim ama çok istediğim her film gibi onu da izleyemedim Sad
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Operadaki Hayalet (2004)   Operadaki Hayalet (2004) Icon_minitimePerş. Haz. 05, 2008 9:51 am

bence izlemelisin. gerçekten güzel film. herkese tavisye ederim.
gibidik
Moderatör
Moderatör
gibidik

MesajKonu: Geri: Operadaki Hayalet (2004)   Operadaki Hayalet (2004) Icon_minitimePerş. Haz. 05, 2008 10:36 am

bu yazki coşma planlarımın arasına koymuş bulunuyorum:)
gibidik
Moderatör
Moderatör
gibidik

MesajKonu: Geri: Operadaki Hayalet (2004)   Operadaki Hayalet (2004) Icon_minitimeC.tesi Ağus. 23, 2008 3:32 pm

nihayet izledim filmi...
şahaneydi bence...
ve kemal bu filmde de ağlamayı başardım, kutlanmayı hak ediyorum bence Very Happy
ama gerçekten çok güzeldi,şimdi betti zaten hemen yazayım dedim. özellikle hayaleti oynayan adamın sesi harikaydı, bayıldım
gibidik
Moderatör
Moderatör
gibidik

MesajKonu: Geri: Operadaki Hayalet (2004)   Operadaki Hayalet (2004) Icon_minitimePaz Ağus. 24, 2008 7:45 am

Operadaki Hayalet (2004) Phantomoftheopera_rossumbutlerinline_1103591889

Operadaki Hayalet (2004) The_Phantom_Of_The_Opera
tubikeren
Kullanıcı
Kullanıcı
tubikeren

MesajKonu: Geri: Operadaki Hayalet (2004)   Operadaki Hayalet (2004) Icon_minitimePaz Ağus. 24, 2008 8:46 am

listemde olan filmlerden biri de bu...ya buraya gelmemişti ya da sınav haftasımıydı öle bişeydi o yüzden izleyememiştim bu filmi.ama hakkında okluduğum bütün eleştiriler çok güzel bi film olduğuna işaret.umarım vakit bulup da izleyebilirim.
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Operadaki Hayalet (2004)   Operadaki Hayalet (2004) Icon_minitimeSalı Ağus. 26, 2008 10:41 am

Şarkısı adamı alır götürür. Ayrıca seni en içten dileklerimle tebrik ediyorum gibidik.=)
gibidik
Moderatör
Moderatör
gibidik

MesajKonu: Geri: Operadaki Hayalet (2004)   Operadaki Hayalet (2004) Icon_minitimeSalı Ağus. 26, 2008 12:10 pm

he he he
teşekkür ederim Smile
şarkı konusunda da haklısın özellikle kızı binanın altına ilk kez götürdüğü kısmında çok güzeldi
bir de sonunda tabii ki
ya hepsi güzeldi aslında Smile
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Operadaki Hayalet (2004)   Operadaki Hayalet (2004) Icon_minitimeSalı Ağus. 26, 2008 12:54 pm

Kızın oyunculuğunu pek beğenmesem de hayalet çok başarılıyıdı. Esas kız saflık duygusunu salaklıkla karıştırmışlar bütün film boyunca boş boş bakıyor.
gibidik
Moderatör
Moderatör
gibidik

MesajKonu: Geri: Operadaki Hayalet (2004)   Operadaki Hayalet (2004) Icon_minitimeSalı Ağus. 26, 2008 3:43 pm

helal ya cheers
bence de öyle,zaten adamı binanın altında bıraktı diğeriyle gitti sinir oldum Evil or Very Mad
c_nem
Kullanıcı
Kullanıcı
c_nem

MesajKonu: Geri: Operadaki Hayalet (2004)   Operadaki Hayalet (2004) Icon_minitimePerş. Eyl. 04, 2008 2:54 am

kemalin önerisi olarak izlediğim ilk film.. keşke bu film ilk olmasaydı Laughing değişik Very Happy
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Operadaki Hayalet (2004)   Operadaki Hayalet (2004) Icon_minitimePerş. Eyl. 04, 2008 3:31 am

Filmden anlamıyorsunuz ki güzelim. Razz
c_nem
Kullanıcı
Kullanıcı
c_nem

MesajKonu: Geri: Operadaki Hayalet (2004)   Operadaki Hayalet (2004) Icon_minitimePerş. Eyl. 04, 2008 3:35 am

şöhret için doğru olabilir ama kendim için Shocked
'pentimento
Kullanıcı
Kullanıcı
'pentimento

Kadın Mesaj Sayısı : 302

MesajKonu: Geri: Operadaki Hayalet (2004)   Operadaki Hayalet (2004) Icon_minitimePerş. Eyl. 04, 2008 8:33 am

bende yeni izledim başlığı görünce.. güzelmiş değişik yani...faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler

Operadaki Hayalet (2004)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-